Przejdź do treści

dlaczego nie chcemy karmić zwierząt karmami z marketów?

  • przez

Może niektórym się to nie spodoba, powiedzą, że wybrzydzamy, gardzimy, ale ten wpis może choć odrobinę wyjaśni wszystkim naszą postawę. Naszym statutowym zadaniem jest również edukować.

Karmy kiepskiej jakości znajdziemy wszędzie, w sieciówkach, w dużych sklepach, w małych osiedlowych sklepikach i oczywiście w reklamach telewizyjnych czy internetowych. Są łatwo dostępne, dlatego wiele z Was z tych karm korzysta. Ale czy na pewno jest to dobra karma?

Karma marketowa często (choć oczywiście nie zawsze) zapewnia, że ma w składzie nawet do 50% mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Czy to dużo? Owszem, ale jak doczytamy dobrze, to małym druczkiem w nawiasie będzie napisane ile tak na prawdę jest tam mięsa.
Najczęściej waha się między 4 a 8% mięsa. Więc czy dla zwierzaka, które głównie żywi się mięsem, taka karma będzie odpowiednia? Oczywiście, że nie!

Jak wyżej wspomniałyśmy, karmy mają spory procent produktów pochodzenia zwierzęcego, które dostarczają głównie białko. Te produkty niestety nie są mięsem. Za tym zdaniem kryją się różne odpadki z rzeźni typu: skóra, pióra, sierść, pazury, krew, rogi, kopyta itd.
Charakteryzują się one gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w „tańszych” karmach. Chociaż nie do końca takich tanich..

Dlaczego nie warto karmić zwierzaka tanią marketową karmą?

  • NAJWAŻNIEJSZE: karmy marketowe najczęściej POWODUJĄ REWOLUCJE ŻOŁĄDKOWE, BIEGUNKI, ZAPARCIA I ALERGIE POKARMOWE. Bardzo ubogi skład, brak odpowiednich mikroskładników, konserwanty, ulepszacze zapachu i smaku mogą powodować wiele przykrych dolegliwości. Leczenie psa czy kota kosztuje kilka razy więcej niż worek dobrej jakości karmy. Starsze i schorowane zwierzęta absolutnie nie powinny jej jeść! A jak wiadomo, w schroniskach i azylach pokrzywdzonych przez los czworonogów jest najwięcej.
  • Słaba karma PRZYCZYNIA SIĘ DO OTYŁOŚCI . Przeważająca w składzie zawartość zboża, przekłada się na większą kaloryczność karmy. Zwierzę nie potrzebuje tylu węglowodanów co człowiek, głównym składnikiem diety psa i kota są tłuszcz i białko.
  • – Zwierzę CZUJE CIĄGLE NIEDOSYT. Nie jest w stanie najeść się do syta. Głównym składnikiem w diecie psa i kota powinno być mięso, którego tutaj brakuje. Zwierzak mimo pochłonięcia pełnej miski, za chwilę znów będzie głodny.
  • Tania karma OKAZUJE SIĘ NIE TAKA TANIA. Zwierzę zjada przeciętnie ponad połowę więcej karmy marketowej niż karmy z wyższą zawartością mięsa. W skali miesiąca okazuje się, że nie jest ona tańsza, ponieważ trzeba ją częściej kupować. Dodatkowo, łatwa dostępność oraz dobry marketing na szeroką skalę gorszej jakości karm podnosi ich cenę, zrównując ją z średnimi karmami, ale jakość nadal pozostaje kiepska.

Podsumowując, podawanie złej jakościowo karmy może fatalnie wpływ na zdrowie zwierzęcia

Dobra karma, przede wszystkim, zawiera czytelny skład. Na etykiecie powinny być wyszczególnione składniki oraz procentowy skład analityczny.
Należy zwracać uwagę na kolejność wymienianych produktów, na pierwszym miejscu nie powinny znajdować się zboża, tylko MIĘSO!

NA ZDJĘCIU KRÓTKIE GRAFICZNE INFO JAKICH KARM UNIKAĆ, A JAKIE WYBIERAĆ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content